Vai tas paliks neatkarīgs kā esam jau pieraduši – mūsu pašu rokās vai tiks ‘piešūts’ klāt Jelgavai? Vai ir prātīgi likt vecu ielāpu uz jaunas drānas un vai tas nebūs vairāk ‘baltiem diegiem’ šūts?
VARAM (Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija) norāda, ka Administratīvi teritoriālā reforma ir paredzēta valsts attīstībai un iedzīvotāju labklājības nodrošināšanai. Ozolnieku novada mājaslapā vienīgo norādi uz pašvaldības viedokli var atrast tikai Dienas Bizness žurnālista Māra Ķirsona sarunā ar Ozolnieku novada domes priekšsēdētāju Daini Liepiņu par reģionu attīstību (sk. šeit). Varbūt tas ir stratēģiski pareizi un pārdomāti, tomēr es gribēju atrast ‘oficiālo’ nostāju daudz ērtākā un ātrākā veidā, jo intervija ir vairāk nekā 40 min gara.
Tātad VARAM uzsver, ka izvirzītais mērķis līdz 2021.gadam ir izveidot ekonomiski attīstīties spējīgas administratīvās teritorijas ar vietējām pašvaldībām; pašvaldības spēj nodrošināt tām likumos noteikto autonomo funkciju izpildi salīdzināmā kvalitātē un pieejamībā, kā arī pašvaldības sniedz iedzīvotājiem kvalitatīvus pakalpojumus par samērīgām izmaksām. Domāju, ka Ozolnieku novada iedzīvotāji piekritīs – pie mums šie mērķi jau ir sasniegti vai arī esam ļoti tuvu tam.
VARAM turpina, ka Reformas mērķi valsts attīstības un iedzīvotāju labklājības nodrošināšanai ir valsts un pašvaldību ekonomiskās izaugsmes un konkurētspējas uzlabošana; racionāla budžeta līdzekļu izlietošana; reģionālās un nacionālās nozīmes attīstības centri ar to lauku teritorijām saistīti vienotā administratīvā, ekonomiskā un saimnieciskā vienībā; efektīva novadu pilsētu un novadu pagastu pašpārvaldes darbība, iesaistot attiecīgo teritoriju iedzīvotājus; pašvaldību kapacitātes un autonomijas stiprināšana, ievērojot subsidiaritātes principu; pievilcīga vide investīcijām un jaunu darba vietu radīšanai, emigrācijas samazināšana; pašvaldības ir patstāvīgas un spēj izpildīt tām likumos uzdotās funkcijas. Vairāk jūs varat izlasīt šeit.
Lieliski izvirzīta vīzija valsts attīstības un problēmu risināšanai, vienīgi šaubos vai ar piespiedu kārtā uzsāktu pašvaldību apvienošanu to var panākt vislabāk. Manuprāt, un arī pēc daudzu iedzīvotāju viedokļa, vispirms vajadzēja paprasīt cilvēkiem – ko viņi domā, ko izvēlas?
Nu, vismaz Ozolnieku novada iedzīvotāji to var izdarīt šobrīd, jo no 16.augusta līdz 15.septembrim Ozolnieku novadā notiks publiskā apspriešana par VARAM virzīto administratīvi teritoriālo reformu, kuras ietvaros 18 gadus sasniegušie Ozolnieku novada iedzīvotāji un tie, kam Ozolnieku novadā ir nekustamais īpašums, aicināti izteikt savu viedokli par iespējamo Ozolnieku novada teritorijas apvienošanu ar Jelgavas novadu un Jelgavas pilsētu. Publiskās apspriešanas laikā tiek nodrošināta iespēja izteikt viedokli klātienē, vairākos izbraukumos, iedzīvotāju sapulcē 5.septembrī, kā arī attālināti interneta vietnē www.latvija.lv (https://www.latvija.lv/lv/PPK/dzives-situacija/apakssituacija/p8630/ProcesaApraksts). Tikai neaizmirstat, ka ierodoties uz publisko apspriešanu, līdzi jāņem personu apliecinošu dokumentu (ID vai pasi).
Lieliski. Vienīgi vai mums, Ozolnieku novada un citu pašvaldību iedzīvotājiem, ir pārliecība un sajūta, ka mūsu viedoklis tiks uzklausīts?
2008. gada administratīvā reforma, atstājot Jelgavu nošķirtu no tās tuvākā ietekmes areāla, šo procesu
noteikti nav veicinājusi. Ņemot vērā, ka iedzīvotāju skaits sarūk (Jelgavā salīdzinājumā ar 1989.g.-25%), ierobežotā budžeta apstākļos to iespējams panākt, tikai optimizējot pakalpojumu iestāžu tīklu. *VARAM