Lapas sarkanās un lapas tumši sārtās
Administrators
22/10

Rudens nāk ar skaistām lapām – sarkanām un tumši sārtām, un izrotā visu. Bet ko ar tām darīt kad tās nokritušas un sagrābtas kaudzītēs?

 

Par koku lapu kompostēšanu centralizēti, kad Ozolnieku iedzvotāji varēja tās nodot kopīga kompota veidošanai, Ozolnieku administrācija informē, ka, ņemot vērā specializēta kompostēšanas laukuma izveidošanas, uzraudzības un uzturēšanas ievērojamās izmaksas, atsevišķs laukums Ozolniekos nav izveidots. Līdz šim iedzīvotāji ir varējuši lapas nogādāt Jelgavā esošajos dalīto atkritumu punktos, diemžēl no šī gada oktobra tas vairs neesot iespējams. (Tieši kad rudens iestājas un tas paliek aktuāli.)

 

Meklējot risinājumu,  Ozolnieku administrācija ir sazinājusies ar SIA “Clean R”, kas piedāvā iespēju iedzīvotājiem, kuriem ir spēkā esoši sadzīves atkritumu apsaimniekošanas līgumi, nodot koku lapas par sadzīves atkritumu apsaimniekošanas izmaksām. Šādā gadījumā lapas jāsaliek maisos un jānovieto tos pie saviem sadzīves atkritumu konteineriem, piesakot papildu apjoma izvešanu SIA “Clean R” klientu centrā vai izmantojot https://mans.cleanr.lv/login.

Savukārt tiem iedzīvotājiem  kuri lapas nevēlas nodot par sadzīves atkritumu apsaimniekošanas tarifa izmaksām, ieteikums ir veidot komposta vietu savas dzīvojamās mājas pagalmā.

 

Mēs zinām cik svarīgi ir rūpēties par dabu un komposts ir lielisks dabas dāvanu pārstrādes veids. Izravētas nezāles, nopļauta zāle, tomātu un gurķu mizas, visi citi organiskie dārza un virtuves “labumi” ir laba komposta pamats. Kompostēšanai var izmantot visu, kam ir augu izcelsme, jo tas ir bioloģisks process – mikroorganismu darbības rezultāts, kuru sekmīgai darbībai ir vajadzīgi ogleklis (C), slāpeklis (N), skābeklis (O2), ūdens (mitrums) un barības vielas.

 

Lai kompostēšanas procesā mikroorganismi sekmīgi varētu vairoties, tiem noteikti ir nepieciešams arī mitrums (40–60%). Tam ir jābūt mitram, tomēr no tā nedrīkst sūkties ūdens. Ja liekais mitrums ir par daudz, kompostējamā masa sablīvēsies un kompostam samazināsies gaisa piekļuve. Komposta sliktā smaka rodas kompostēšanās procesam notiekot bezskābekļa vidē, jo savairojas mikroorganismi, kuriem skābekli nevajag. Anaerobo mikroorganismu darbības dēļ rodas metāns (CH4) un ogļskābā gāze (CO2). Lai kompostēšanās laikā biedējošā smaka nebūtu, pietiek vien ar komposta kaudzes pārrakšanu. Sausā laikā mitruma nodrošināšanai komposta kaudzes vēlams mitrināt, tādējādi veicinot kompostēšanu. Varot pievienot arī kompostētājus un biokompostētājus, ko piedāvā dārzniecības veikali.
Pastāv arī vairākas metodes kā kompostu veidot:
  • aukstā vai lēnā kompostēšanas metode,
  • kompostēšana mulčējot,
  • kompostēšana bedrēs vai tranšejās,
  • kompostēšana tvertnē.

Vides pakalpojumu uzņēmums “Clean R” iesaka pieradināt sliekas un izmantot pārtikas atlikumus vērtīgi arī dzīvoklī. Jāatzīt, kāpēc gan ne? Ikdienas darbos virtuvē mums bieži rodas dažādi ēdienu pārpalikumi – dārzeņu mizas, serdes, kaceni un citi atgriezumi, kafijas un tējas biezumi, olu čaumalas utt.

 

Videi draudzīgi no tiem var atbrīvoties ne tikai bioloģiski noārdāmo atkritumu konteineros, bet arī slieku kompostā (pazīstams arī kā vermikomposts vai biohumuss) turpat dzīvoklī zem izlietnes vai pieliekamajā. Pabarojot sliekas ar organiskajām virtuves atliekām, ne tikai atbrīvojas no atkritumiem, bet arī iegūst lielisku augsnes uzlabošanas līdzekli, kuru varēs izmantot kā papildu barības vielu augiem. Tā ne tikai samazināsi maksājumus par atkritumu apsaimniekošanu, bet arī var ietaupīst naudu, ko iztērētu rūpnieciskos substrātos telpaugu vai mazdārziņu augsnes bagātināšanai. Nemaz nerunājot par to, ka var iegūt virkni mājdzīvnieku – slieku, klusu un aprūpē ne īpaši prasīgu. Turklāt, veidojot slieku kompostu pareizi, ar sliekām atbilstošu ēdienkarti un dzīves apstākļiem, no komposta neveidosies ne smakas, ne liela nekārtība.

 

Cerams, ka rudens un lapkritis ir rosinājis visus pārdomāt ko un kā labāk darīt, īpaši jau plānojot nākamo gadu, par saikni ar dabu un tās procesiem.

 

Izmantoti materiāli no: Dārzkopības portāla Dārza ABC, www.darzaabc.lv, Vides pakalpojumu uzņēmums “Clean R” https://cleanr.lv/ un Ozolnieku administrācija.